Amaca Göre Çiçekler
Çiçek Kategorileri
Fiyata Göre Çiçekler
Müşteri Hizmetleri

Anasayfa Hakkımızda Ödeme Güvenlik TeslimatSipariş Takibi Yardım İletişim
Saksı Çiçeği Bakımı

SAKSILI SALON (İÇ MEKÂN) BİTKİLERİNİN GENEL BAKIMI NASIL YAPILIR?

Saksı çiçeklerinizi satın aldıktan sonraki en önemli aşama bitkinizin evinizin, salonunuzun ya da işyerinizin hangi bölgesinde konumlandıracağınızdır. Bitkinizi öncelikle güneşi direkt almayan, aydınlık bir yerde muhafaza etmelisiniz. Bu alan klima ve hava sirkülâsyonunun uzağında olmalıdır. Çünkü klimanın üflemiş olduğu hava ve hava koridorunun akımı bitkinizin zarar görmesini hızlandırır. Bu sebeple bu tarz yerlerde bitkilerinizi muhafaza etmeyiniz. Doğru ortam gün ışığını alan, hava akımı olmayan alanlardır.

 

SULAMA

Bitkilerimiz de birer canlı türüdür. Tıpkı bizler gibi havaya, suya ve beslenmeye ihtiyaçları vardır. Bunlar içinde en önemlisi sulamadır. Bitkiler su sayesinde beslenirler. Su içerisine katılan vitaminler ile beslenirler. Sulama da en doğru uygulama topraktan sulamadır. Bitkilerinizin su ihtiyacını nasıl anlayacaksınız? Bitkinizin dip toprağına işaret parmağınızla hafifçe bastırınız. Bu esnada parmağınızda bir nemlilik oluşmadıysa acilen saksınızın toprağının tamamına temas etmesini sağlayacak şekilde sulama yapmanız gerekmektedir. Diyelim ki saksınızı uzun zamandır sulamayı unuttunuz ne yapmanız gerekir? Böyle durumlar da saksınızdan daha büyük bir kova içine 3/2 oranında su koyunuz. Saksınızı bu kovanın içine yavaşça daldırınız. Toprağı suyla bulaşan saksınızdan hava kabarcıkları son bulana kadar bekletiniz. Daha sonra saksınızı bir kenarda suyunu iyice bırakana kadar bekletiniz. Bu uygulamayı iki ayda bir yapınız. Bu periyotlar arasında ara sulamalarını mutlaka yapınız.

BAKIM

Saksılı salon bitkilerinizin ihtiyacı olan bir diğer işlem ise toprağının havalandırılmasıdır. Bitkinizin dip toprağını iki haftalık periyotlar halinde küçük bir kürek veya buna benzer bir aletle karıştırınız. Bitkilerinizin doğru gelişimi için topraklarını ve bitkinizin büyümesine paralel olarak saksısını her iki yılda bir değiştirmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca sulamalar sonucunda bitkilerinizin toprakları zaman içinde çökme yapacağından zaman zaman toprak eklemek bitkilerinizi canlı ve sağlıklı yapacaktır. Saksı değişimi bilgi ve tecrübe gerektiren bir işlemdir. Saksı değiştirme esnasında en önemli olay bitkilerin dip köklerine zarar vermemektir. Vitamin ve gübreler toprağın vazgeçilmezidir. Tüm bitkiler beslenmelerini toprağa uygulanan bu gübre ve vitaminleri su yardımıyla, kökleri vasıtasıyla bünyelerine alarak sağlıklı bir şekilde büyürler.

BÖCEK VE ZARARLILAR

Bitkilerin gelişimleri sırasında topraklarında ve yapraklarında bir takım zararlılar ile böceklenmelere rastlamanız olasıdır. Toprakta oluşan böceklenmeler şayet ilkbahar ve yaz dönemindeyse bitkini toprağını değiştirmek faydalıdır. Ancak bu tarz durumu fark ettiğiniz an bir zirai ilaç satan ilaççıdan destek almak en doğrusudur. 

  Fiyata Göre Çiçeklerçiçek
20..50 TL Arası çiçekler
50..75 TL Arası çiçekler
75..100 TL Arası çiçekler
100 TL ve Üzeri çiçekler
  Faydalı Bilgilerçiçek
Saksı Çiçeği Bakımı
Çiçeklerin Anlamı
Burçlar ve Çiçekler
Toprak Seçimi
Yurtiçi Çiçek Siparişi
Yurtdışı Çiçek Siparişi
  Müşteri Hizmetleriçiçek
Nasıl Sipariş verebilirim?
Siparişim Nerede?
Hizli Teslimat Bölgeleri
Sosyal Medyaçiçek
Facebook
Twitter
Google+
  İletişimçiçek
Adreslerimiz
İletişim Formu
Google Maps
Site Haritası
Yasmin Çiçekçi - İnternet üzerinden online istanbul başta olmak üzere tüm Türkiye ye çiçek siparişi verebilirsiniz. Ayrıca telefon ile de çiçek siparişi vermeniz mümkündür.
Bu site Ciceklive© Çiçekçi E-ticaret Sistemi ile hazırlanmıştır
Üye Ol
Şifremi Unuttum